moje-zdjęcia-CITYFIT1.jpg

O mnie

KONTAKT:
Piotr
fitman@op.pl

Znajdujesz się na blogu ekstremalnego samodoskonalenia. Jestem miejscowym edukacyjnym programem. Mów mi Piotr. Jestem TRENEREM PERSONALNYM, KONSULTANTEM DIETETYCZNYM, DIETETYKIEM SPORTOWYM I COACHEM DIETY. Będę wpisywał do twojego systemu informacje dotyczącą ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA, Podejmę się próby zachęcenia Cię do ćwiczeń w fitness klubie i nie tylko.

Swoją przygodę ze sportem rozpocząłem od dalekowschodnich sztuk walki (Wing - Tsun Kung Fu, Modliszka Siedmiu Gwiazd Kung Fu). Uwielbiam trening funkcjonalny oraz bodybuilding. Moja przygoda ze sportem trwa już 35 lat. Kawał czasu i ogrom doświadczenia ! W każdej wolnej chwili dzielę się tą pasją z innymi. Ludzie których trenuję to nie tylko zbiór mięśni i kości. To osobowości posiadające uczucia i emocje, radości oraz troski. Zawsze staram się rozumieć i wspierać drugiego człowieka w jego dążeniu do celu. To jedna z moich najważniejszych życiowych dewiz. Prowadzę treningi personalne oraz grupowe. Moje zajęcia przeznaczone są dla mężczyzn jak i kobiet. Nie mam żadnej czarodziejskiej różdżki, która spowoduje, że nagle osiągniesz zamierzony cel. Ale jeśli go osiągniesz to będzie to tylko i wyłącznie Twoja zasługa...ja jedynie będę Cię wspierał w osiągnięciu mety najlepiej jak potrafię.

Oprócz tego - gram na gitarze. Czasami komponuję i wydaję płyty. Uwielbiam Krym oraz Bajkał. Jestem przyjacielem i managerem jednego z najlepszych gitarzystów na świecie. Z czego jestem dumny...

Otrzymałem wyróżnienie (przyznane mi przez Onet) za: BLOGOWY DEBIUT ROKU.

Nie jestem początkującym blogerem. Wciąż się rozwijam i poszerzam swoje horyzonty...

KONTAKT:
Piotr
fitman@op.pl

Początek...Modliszka 7 Gwiazd

24147_106812649344420_3559520_n.jpg

Sprawność nie jest karą...

JA2.jpg

Tutaj prowadzę treningi

salka.jpg

licznik aktywny od 22.06.2017
  • Wszystkich wizyt: 8943
  • Dzisiaj wizyt: 6
  • Wszystkich komentarzy: 78
Ostatnie wpisy

Kolejność ćwiczeń

Z poprzedniego artykułu dowiedziałeś się co nieco na temat ćwiczeń bazowych i izolowanych. To ważna informacja, ale przecież mięśnie należy trenować w jakiejś kolejności, prawda ? Tak ! To w takim razie, w jakiej ?

Drogi czytelniku,

Znajdujesz się na blogu ekstremalnego samodoskonalenia www.montekipo40.blog.pl. Jestem miejscowym edukacyjnym programem o nazwie Monteki i dzisiaj będę wpisywał do twojego systemu informację dotyczącą prawidłowej kolejności ćwiczeń.

Mięśnie rozwijają się zdecydowanie lepiej, jeśli na treningu pracujesz nad nimi w odpowiedniej kolejności. Potrzebujesz uporządkowanych ćwiczeń. W bodybuildingu trening rozpoczynamy od ćwiczeń bazowych (wielostawowych) a kończymy izolowanymi (jednostawowymi). A to dlatego, że dla przyrostu masy mięśniowej nieodzowny jest wzrost siły. Te dwa parametry znajdują się do siebie w wprost proporcjonalnej zależności. Jeśli na początku treningu zmęczysz ćwiczeniami izolującymi jeden z mięśni, który następnie bierze udział w ćwiczeniach wielostawowych to nie będziesz w stanie osiągnąć maksymalnego rezultatu.

Przykład – jeśli potrenowałeś bardzo solidnie przedni akton mięśnia naramiennego to dokładnie zmęczenie tego mięśnia będzie ograniczało twój roboczy ciężar w następnym ćwiczeniu, jakim jest – wyciskanie sztangi leżąc. A dlaczego ? A dlatego, że przednia część mięśni naramiennych bierze aktywny udział w owym wyciskaniu. Ot i co…

Zapamiętaj jedną zasadę, a mianowicie, że wytrzymałość łańcucha zależy od jego najsłabszego ogniwa”.

Zawsze zaczynaj swoją sesję treningową od ćwiczeń na duże partie mięśni. Do dużych należą: nogi, plecy, klatka piersiowa. A do małych: barki (naramienne), biceps i triceps.

Oto instrukcja podpowiadająca ci w jakiej kolejności powinieneś męczyć swoje mięso. Oczywiście pod warunkiem, że ćwiczysz całe ciało na jednej sesji treningowej.

1. Nogi,   2. Plecy,   3. Klatka piersiowa,   4. Barki (naramienne),   5. Ręce

Pamiętaj także, że w wielu ćwiczeniach zaangażowane są całe grupy mięśni, a nie tylko – mięśnie celowe. Przykład: trenujesz plecy nie przypuszczając nawet, że twój biceps także zasuwa po pełnym programie. Jeśli na drugi dzień w twoim grafiku znajdzie się ciężki trening na biceps, to ryzykujesz jego przetrenowanie. A dlaczego ? A dlatego, że dla niego to będzie już drugi pod rząd trening.

Poniżej wykaz małych mięśni, które współpracują przy wykonywaniu wielu ćwiczeń z dużymi:

PLECY – biceps, tylna część barków (naramienne)

KLATKA PIERSIOWA – triceps, przednia część barków (naramienne)

BARKI – triceps…dwa małe mięśnie, ale fajnie ze sobą współpracują.

Niektóre partie mięśni można efektywnie trenować w parze. Przykład: jeśli zrobisz podejście na triceps przed treningiem bicepsa, to będzie to bardzo zła decyzja. Dlaczego ? A dlatego, że przy zginaniu ręki będziesz musiał poradzić sobie z opornością tricepsa. Owszem, możesz powiedzieć, że tego praktycznie się nie czuje…Ale ja uważam, że w takim przypadku nie będziesz mógł w 100% potrenować bicepsa. To co robić ? Elementarne. Zamień ćwiczenia miejscami.

Tego typu podejście do treningu mięśni antagonistycznych przynosi spore efekt. Antagonistyczne mięśnie, to – zginacze i prostowniki. Podczas ruchu jeden kurczy się bardziej od drugiego…dokładnie tak jak biceps i triceps.

Przykłady związku – antagonistów:

Kwadriceps – Biceps biodra

Plecy – Klatka piersiowa

Barki (przednia i średnia część) przy wyciskaniach – Plecy

Klatka piersiowa – Barki (tylna część), przy wymachach.

Biceps – Triceps

Odpowiednia kolejność ćwiczeń w bodybuildingu jest bardzo ważna !

Na dzisiaj to tyle…

Podsumujmy – wiesz już co i jak jeść, aby nabrać masy i siły, poznałeś co to są mięśnie bazowe i izolowane, zapoznałeś się z kolejnością ćwiczeń poszczególnych mięśni...Hm – Czego na teraz ci jeszcze brakuje ? Otóż…brakuje – Ilości powtórzeń w podejściu ! I o tym będzie następny artykuł…

 

Pozdrawiam,

Piotr

Jedna odpowiedź na Kolejność ćwiczeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>